kulinaria - Witryna Andrzeja

Idź do spisu treści

Menu główne

kulinaria

inne > kuchnia

Sztuka kulinarnaumiejętność przygotowywania różnych potraw w sposób smaczny, pożywny i estetyczny, kulinaria zaś to ogół zagadnień związanych z potrawami, głównie potrzebne produkty i sposoby przygotowania. W różnych regionach świata, zależnie od dostępności źródeł pożywienia i wielowiekowej tradycji, wykształciły się różne zwyczaje kulinarne. Sięgnijmy do tradycji, gotowanie, pieczenie, smażenie, każdą z tych czynnosci wykonujemy na co dzień, może nie każdego dnia lecz są to czynności wykonywane w naszych domach. Gotujemy, zupy, wodę, smażymy, mięsa, warzywa, pieczemy, ciasta. Wszystko to po to by zaspokoić Swój apetyt. Wspomniane wyżej czynności wykonywane są w naszych domach, restauracjach, piekarniach, ciastkarniach i wszędzie tam gdzię przebywają ludzie, dla których się to wykonuje. Przedstawię tu kilka przepisów związanych z gotowaniem, smarzeniem, pieczeniem. Zapraszam do współpracy czekam na Wasze przepisy ze zdjęciem. Mamy też w naszym jadłospisie, sałatki: warzywne, owocowe, oraż mieszane z dodatkiem mięs czy ryby. Co nie którzy uwielbiają produkty, grillowane, no i są osoby, które nie jedzą w żadnej postaci mięs i wędlin. My sami wiemy co dla nas jest dobre i co nam smakuje więc według własnego uznania przyżądzamy sobie potrawy i desery. Wiemy co konsumujemy na śniadanie, obiad, kolację, wiemy jakie dania zamawiamy w restauracji i co kupujemy w ciastkarni.

booked.net

Śniadanie pierwszy posiłek dnia, najczęściej spożywany w godzinach porannych. W zależności od tradycji narodowej składa się z różnych potraw – od lekkich i prostych do bardziej sycących i skomplikowanych.Śniadanie jest uważane przez dietetyków za posiłek najważniejszy dla zdrowia i właściwego funkcjonowania organizmu – ma dostarczać energii, co po nocnej przerwie jest bardzo istotne. Chińskie przysłowie, na poparcie tej tezy, mówi: Śniadanie zjedz sam, obiadem podziel się z przyjacielem, a kolację oddaj wrogowi. To wiemy już że śniadanie jest najwaźniejszym posiłkiem dnia. Czasami to papieros i kawa stanowią dania główne śniadania.

Obiadgłówny i zarazem najobfitszy posiłek w ciągu dnia, spożywany w Polsce najczęściej między godziną 12 a 16. Tradycyjnie składa się z dwóch dań – w Polsce zwykle z zupy oraz dania głównego. W Polsce, w porównaniu z innymi częściami Europy, rozwinęła się bardzo bogata tradycja zup - wysoce zróżnicowanych pod względem regionu czy sezonu. Drugie danie w środowiskach wiejskich było przygotowywane głównie na bazie mąki i od XVII wieku – ziemniaków. Na talerzach bogatszych grup społecznych dominowały potrawy mięsne. Obecnie tradycyjna forma dwudaniowa nie jest już tak rozpowszechniona i poza specjalnymi uroczystościami bądź dniami tygodnia, jak np. niedziela, często obiad składa się tylko z jednego dania (danie główne lub sycąca zupa). Zmienia się także godzina spożywania obiadu. Pora obiadowa przesuwa się w kierunku godzin wieczornych.

Podwieczorek posiłek spożywany późnym popołudniem, „pod wieczór”. Wypełnia przerwę między obiadem a kolacją. Zazwyczaj jada się lekkie przekąski, np. lody, owoce, ciastka, chipsy, a także pije się sok owocowy lub ciepłe napoje. Podwieczorek jada się w godzinach 14.30-18.00 Podwieczorek w dni codzienne jada się raczej sporadycznie, a jeśli już to nie odbiega on od drugiego śniadania, składając się z chleba z masłem i dżemem oraz herbaty. Za to w niedziele i święta podwieczorek jest czymś powszechnym, stając się okazją do towarzyskich spotkań przy słodkim, najczęściej drożdżowym pieczywie, które popija się kawą lub herbatą. Podwieczorek powinien stanowić uzupełnienie puli energetycznej całodziennej diety dziecka. Z reguły jest więc posiłkiem słodkim. Na podwieczorek możemy dziecku podać kolorowe kompozycje z owoców, soki, przeciery owocowe i desery powstałe z połączenia owoców z kleikiem, kaszką lub biszkoptem. Wiele potraw na podwieczorek przygotować można z białego sera, twarożków homogenizowanych, z jaj (omlety, naleśniki).

Kolacjaostatni posiłek wieczorny. W Polsce i w innych krajach europejskich kolację je się zazwyczaj w godzinach 18-21. W Hiszpanii kolacja jest spożywana dużo później – w godzinach od 21 do północy. Nie jedno krotnie kolację traktujemy jako syty posiłek po trudach całego dnia kiedy wracamy wieczorkiem po pracy. posiłek kolacyjny powinien być nisko kaloryczny, raczej nie powinniśmy napychać się nim obficie. Osoby spożywające kolację powinny zwracać uwagę by konsumować ją dwie godziny przed udaniem się na spoczynek, wtedy organizm nie trawi spożytych produktów tylko odpoczywa. Są kolacje, na które jesteśmy zapraszani do znajomych czy do restauracji, wtedy do konsumpcji zazwyczaj podawana jest lamka wina czy przysłowiowe piwo. By kolacja miała harakter nastrojowy zapalane są świece przyciemnia się światło, delektując się posiłkiem planujemy sobie dalszą część wieczoru lub udajemy się na spoczynek.

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego